Një tërmet me magnitudë 5,2 ballë i shkallës Richter, me epiqendër në Maine-et-Loire, në perëndim të Francës, u raportua këtë mëngjes, ku dridhjet e tokës u ndjenë deri në Bretanjë.

Tërmeti u regjistrua rreth orës 08:50 dhe alarmoi popullsinë e Bordeaux, Rennes dhe Tours në rajonin e Loire.

Nuk raportohen viktima në njerëz, por vetëm disa dëme të vogla në ndërtesa.