Moti sot do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe periudha dielli. Në pjesën veri-perëndimore të vendit moti do të jetë me vranësira dhe reshje të kohëpaskohshme të shiut, ndërsa në vendet më të larta reshjet do të jenë të dëborës.

Temperatura minimale do të jetë në interval prej -2 deri në 4 gradë, ndërsa ajo maksimale do të sillet prej 7 deri në 13 gradë.

Në Shkup moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe periudha dielli. Temperatura minimale do të ulet në 0 gradë, ndërsa ajo maksimale do të arrij deri në 9 gradë Celsiusë.