18:02 | 20 Prill 2021

Ish-këshilltari për gara i mbretëreshës Elizabetë, Michael Oswald, ka vdekur në moshën 86 vjeçare.

Mbretëresha Elizabeth II ka humbur një njeri tjetër të rëndësishëm në jetën e saj, vetëm disa ditë pas vdekjes së burrit të saj, Princit Philip, shkruan Entertainment Tonight, transmeton lajmi.net.

Këshilltari i garave të mbretëreshës britanike 94-vjeçare, Michael Oswald, vdiq të shtunën, në të njëjtën ditë me varrimin e Dukës së Edinburgut. Ai ishte 86 vjeç.

Oswald la pas gruan e tij, Angela, e cila më parë shërbeu si një zonjë në pritje e Nënës Mbretëreshë, nëna e ndjerë e Mbretëreshës Elizabetë.

Sa për Oswald, ai më parë ishte menaxher i “Royal Studs”, duke shërbyer në këtë rol për 28 vjet. Ai gjithashtu shërbeu si menaxher garash tek Nëna Mbretëreshë para vdekjes së saj.

Madhështia e saj është një kalorëse e zjarrtë, me kuajt e racave që luajnë një rol të madh në jetën e saj gjatë gjithë mbretërimit të saj si sovrane.

“Ai gjithmonë thoshte se kishte punën më të mrekullueshme që dikush mund të kishte patur ndonjëherë dhe se për tërë jetën e tij të punës ai thjesht po bënte atë që do të kishte bërë nëse do të kishte qenë një njeri i pasur që nuk do të kishte nevojë të punonte”, tha e veja e Oswald, Angela.

Ka qenë një periudhë e vështirë zie për mbretëreshën, e cila varrosi burrin e saj prej 73 vjetësh, Princin Philip, të shtunën në një ceremoni private në lështjellën Windsor. /Lajmi.net/