SEVILLE, SPAIN - FEBRUARY 25: Gabi Fernandez of Atletico Madrid reacts during the La Liga match between Sevilla CF and Atletico Madrid at Estadio Ramon Sanchez Pizjuan on February 25, 2018 in Seville, Spain. (Photo by Aitor Alcalde/Getty Images)

Ish futbollisti i Atletico Madrid, Gabi Fernandez, është pensionuar nga futbolli aktiv.

Gabi i dha fund karrierës së tij në futboll në moshën 37 vjeçare.

Ai u bë pjesë shumë e rëndësishme e sistemit të Diego Simeones tek Atletico Madrid ku u bë edhe kapiten.

Ai ishte figurë kyçe e ekipit në fitimin e titullit të La Ligas dhe arritjeve të Atleticos në Ligën e Kampionëve.

Ai regjistroi 417 paraqitje për klubin dhe shënoi nëntë gola.