Në KQZ nga ora 21:00 ka nisur numërimi i rreth 1 800 zarfe me vota të ardhura nga diaspora, jashtë afatit ligjor, por me vendim të Supremes se të njëjtat duhet të numërohen.

Deri sa procesi i numërimit ka përfunduar pas një ore e gjysmë, ku janë numëruar 1992 vota, e rezultatet janë si në vijim:

PDK – 276
VV – 1154
LDK – 395
AAK -79
NISMA – 26
Sipas këtij rezultati VV-së i shtohet dhe një deputet, gjithsej 32, derisa LDK me 29 deputetë./Indeksonline/

Artikulli paraprakOsmani: Vetoja ishte vendimi ekskluziv i Macron
Artikulli tjetërDortmundi spektakolar, e mposht me përmbysje Interin