Policia arriti të shpërndajë protestuesit e dhunshëm maqedonas që sonte u mblodhën para Parlamentit të Republikës së Maqedonisë për të protestuar ndaj marrëveshjes në Prespë.

Para Parlamentit kishte rreth 2.000 protestues mes tyre kishte edhe persona me maska.

Ajo që u vu re nga protestuesit e dhunshëm ishte se ato janë pro Rusisë dhe kundër BE e kundër NATO-së, dhe këtë e dëshmon pamjet nga protesta para Kuvendit.

Lideri i “Maqedonisë së vetme”, Jançe Vançev me flamurin e Rusisë ka hipur mbi automjetin e policisë dhe ka valëvitur flamurin rus.

Artikulli paraprakJa çka thotë MPB për protestën e dhunshme para Kuvendit të Maqedonisë
Artikulli tjetërShtatë policë të lënduar dhe 25 persona të arrestuar në protestat e mbrëmshme në Shkup