Sot në Pejë u përurua shtatorja e kampiones olimpike në xhudo, Majlinda Kelmendit.

Pjesë e kësaj ceremonie ishte presidenti i Federatës Botërore të xhudos, Marius Vizer.
Pjesëmarrës ishin gjithashtu edhe fytyra të njohura të vendit, shkruan Indeksonline.

Një fjalë rasti patën kryeparlamentarja, Vjosa Osmani, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe presidenti i Federatës Botërore të xhudos, Marius Vizer.

Pas zbulimit të shtatore, Majlinda Kelmendi tha se kjo statujë do t’i motivojë fëmijët në Kosovë për t’i arritur sukseset që i kam arritur unë.

Kam shumë emocione. Po mendoj se statuja e ka vendin këtu ku jam lind. Kjo statujë ka me i motivu fëmijët në Kosovë për t’i arritur sukseset që i kam arritur unë. Krejt e kam fillu prej këtij vendi të vogël dhe i kam arritur majat botërore” – u shpreh Majlinda Kelmendi.