“John Kerry ka zhvilluar takime të paligjshme me regjimin armiqësor iranian, ky veprim vetëm dëmton punën tonë të mirë në dëm të popullit amerikan’’, shkruhej në postimin e bërë të premten në Twitter nga presidenti amerikan.

Pa komentuar ligjshmërinë e këtyre takimeve, kreu i tanishëm i diplomacisë amerikane, Mike Pompeo akuzoi të premten paraardhësin e tij demokrat se po minonon aktivisht politikën e SHBA-së.

Ai theksoi se veprimi i sekretarit Kerry është i papërshtatshëm dhe i pashembullt.