Ditën e martë kryeministri i Shipërisë Edi Rama do të udhëtoje drejt Brukselit për të lobuar për hapjen e negociatave per anëtaresimin e Shqipërise në Bashkimin Europian.

Mesohet se shefi i ekzekutivit do te takohet me Presidentin e Komisionit Europian Zhan Klod Junker, përfaqësuesen e lartë për politikën e jashtme në BE, Federica Mogherini dhe komisionerin per Zgjerimin Johannes Hahn.

Vizita e kryeministrit ne Bruksel zhvillohet vetem pak dite para mbledhjes se Keshillit Europian, i cili jep vendimin perfundimtar per hapjen e negociatave.

Por deri tani duket se mbledhja e qershorit nuk do ta kete ne axhende ceshtjen e zgjerimit, dhe fati i negociatave do te percaktohet ne vjeshte.