Kryeministri shqiptar tha të premten se qëllimi kryesor i opozitës është të prishin përpjekjet e vendit për të nisur negociatat e plota të anëtarësimit me Bashkimin Evropian.
Rama i tha “The Associated Press” në një intervistë të premten se ai ishte i vendosur se zgjedhjet e 30 qershorit do të mbahen pavarësisht trazirave të opozitës që nga mesi i shkurtit.

“Është bërë për të ndikuar negativisht. Është bërë për të treguar në Evropë se ky vend nuk është i qëndrueshëm, që ky vend nuk meriton të merret seriozisht, “tha ai, duke iu referuar protestave që kanë qenë të dhunshme.
Rama kishte veshur një këmishë me mëngë të shkurtra, me “PS 30” përpara duke iu referuar Partisë së tij dhe datën e zgjedhjeve vendore.

Partitë e opozitës së qendrës së djathtë po bojkotojnë votimet pasi për muaj me radhë kanë kërkuar zgjedhje të parakohshme kombëtare dhe kanë akuzuar qeverinë për manipulimin e votave.

Presidenti Ilir Meta po mbështet çështjen e tyre dhe anuloi anulojë zgjedhjet duke thënë se ata do të ishin “jodemokratike” pa pjesëmarrjen e opozitës. Parlamenti i Shqipërisë ka filluar procedurën e gjatë për të rrëzuar Metën për shkak të shkeljes së Kushtetutës.

Rama nuk ofroi asnjë zgjidhje tjetër përveç “është koha për të dëgjuar njerëzit”, duke shtuar se do të rifillojë thirrjet për dialog të pakushtëzuar pas sondazheve.

Vendet e BE shtynë fillimin e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pavarësisht paralajmërimeve se një vonesë mund të dëmtojë përpjekjet e reformave dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit.
Rama tha se argumentet e opozitës “nuk qëndrojnë”, duke shtuar se ajo ka “një plan të qartë për të prishur procesin politik, negociatat me procesin e BE”.

Ai tha se udhëheqësit e opozitës kanë frikë se negociatat e anëtarësimit në BE do të hapen me një fokus në gjyqësorin, duke përfshirë nëse zyrtarët e lartë duhet të paditen në rastet e korrupsionit.

“Vendi duhej të provonte se ky është një vend ku sistemi i drejtësisë nuk ka asnjë problem për të paditur, për të dënuar dhe për të parandaluar veprimtarinë kriminale të askujt”, tha Rama.

“Epoka e mosndëshkimit do të përfundojë dhe ky është problemi” për opozitën, tha ai.
Protestat e opozitës janë kthyer në dhunë me demonstruesit që hedhin shashka ndaj oficerëve të policisë, të cilët kanë reaguar me gaz lotsjellës në disa raste.

Në ditët e fundit, opozita është përpjekur të parandalojë përgatitjen e zgjedhjeve në rrethet që ata menaxhojnë.
Opozita drejton 27 bashki, ndërsa socialistët 34.

Shtetet e Bashkuara, BE dhe institucionet e tjera ndërkombëtare kanë bërë thirrje opozitës për të shmangur dhunën dhe për t’u ulur në bisedime.
Opozita ka planifikuar protesta e saj e nëntë kombëtare sot në orën 20:00.