Në fund të shtatorit ose në fillim të tetorit mund të mbahet referendumi për emrin, paralajmëroi sonte kryeministri Zoran Zaev.

Sipas tij, kjo periudhë kohore është më e përshtatshme për të përfunduar të gjitha proceset deri në fund të vitit.

Në maj 2019, janë zgjedhjet në BE. Në rrethana të tilla unë nuk do të lejojë që viti 2019 të jetë viti i kontratës, tha Zaev.

Artikulli paraprakZaev: Besoj se optimizmi im për zgjidhjen e emrit do të realizohet
Artikulli tjetërKoxias: Nëse Shkupi ratifikon marrëveshjen, me kënaqësi do japim dritën jeshile për NATO dhe BE