E diela e fundit e tetorit 2019, datë 27, shënon ndërrimin e akrepave të orës, që shkojnë 60 minuta prapa.
Për vendet e Bashkimit Europian, ora e gjithë zonës do të ndryshojë në të njëjtin çast, për të pasur një orë më shumë diell, ose dritë, deri në 29 mars 2020, kur do të kthehet sërish ora verore.

Ndryshimi i orës më parë në Europë ka qenë jo i njëtrajtshëm, por filloi të përgjithësohej nga viti 1974, pas krizës së parë të naftës dhe kur disa vende vendosën të çojnë përpara orën, në mënyrë që të shfrytëzonin më shumë dritën e diellit dhe të konsumonin më pak energji elektrike.
Ndryshimi i orës në Europë u vendos si ligj europian nga viti 1981 dhe është rinovuar çdo katër vjet.

Artikulli paraprakQesharake, Harden e godet veten me top gjatë ndeshjes
Artikulli tjetërNdryshimi i orës sot gjatë natës ndikon negativisht në shëndet