Edhepse në zgjedhjet e fundit lokale paraqitën ambicie për të qëndruar bashkë për më gjatë kohë, si duket koalicioni “Rilindja me Besë” është para dështimit, shkruan Fakte. Kjo për arsye se të dy krahët e Besës por edhe PDSH e Thaçit, për një kohë më të gjatë po zhvillojnë bisedime me Kryeministrin për t’u bërë pjesë e Qeverisë, epilogu i këtyre bisedimeve pritet të ndodhë jo më karg se këtyre ditëve.

Pas informacioneve se tanimë mund të jenë ndarë edhe resoret që do udhëhiqen nga partnerët e Selës, ky i fundit ka reaguar, duke thumbuar këto parti se po i vardisen Zaevit, i cili me strategjinë e Gruevskit po ulë pazarin politik të shqiptarëve.

“Me shumë shqetësim e ndjekim këtë garë kush i pari të bëhet pjesë e Qeverisë dhe kush më mirë t’i shërbejë kryeministrit. Këtë logjikë, fatkeqësisht e them me keqardhje, është logjikë e Nikolla Gruevskit dhe e instaluar gjatë 10 mviteve të regjimit të tij, i cili mbante të dy partitë shqiptare si rezervë e mundshme për t’u bërë pjesë e Qeverisë, duke ulur pazarin politik jo të dy liderëve, por të shqiptarëve.“

Artikulli paraprakAdelina duket kaq elegante afër Valit me këtë fustan të gjatë
Artikulli tjetërNjë vit nga zgjedhjet presidenciale, ja emrat e kandidatëve që përfolen, Ivanov jashtë?!