EURO 2020 ka mbyllur fazën e parë, ndeshjet e grupeve, dhe Cristiano Ronaldo është shënuesi më i mirë deri më tani, me 5 gola.

Portugezi i ka ndëshkuar tre skuadrat në grup, duke nisur me Hungarinë fillimisht e për të vijuar me Gjermaninë dhe Francën. Këtyre të fundit u shënoi dy herë me penallti.

Në 10 shënuesit më të mirë është edhe një lojtar me origjinë shqiptare, Xherdan Shaqiri, i cili me Zvicrën e ka gjetur rrugën e rrjetës dy herë.

Më shumë se ai, veç Ronaldos, kanë realizuar edhe pesë lojtarë të tjerë: Patrik Schick, Emil Forsberg, Romelu Lukaku, Georgino Wijnaldum dhe Robert Lewandowski. Të gjithë këta kanë shënuar nga 3 gola.

https://twitter.com/EURO2020/status/1408069399999774726?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1408069399999774726%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fabcnews.al%2Fronaldo-makineri-golash-ne-top-10-shenuesit-e-euro-2020-edhe-nje-shqiptar%2F

Artikulli paraprak“Shengeni rajonal”, Vuçiç video-konferencë me Ramën dhe Zaev
Artikulli tjetërUEFA heq rregullin e golit si mysafir