Arabia Saudite mirëpriti rreth 24,000 turistë për dhjetë ditë, bëri të ditur televizioni shtetëror i këtij vendi.

Më 27 shtator, autoritetet atje njoftuan se do të ofrojnë viza për qytetarë të dhjetëra vendeve të botës dhe se do t’i zbusin kodet e veshjes për vizitoret gra.

“Për dhjetë ditë, rreth 24,000 të huaj kanë hyrë në Arabinë Saudite me viza turistike”, reportoi televizioni shtetëror, duke u thirrur në Ministrinë e Jashtme saudite.

Hapja e turizmit thuhet se është prioritet për princin saudit të kurorës, Mohamed bin Salman, i cili synon të zvogëlojë varësinë e Arabisë Saudite nga nafta.

Reforma e një princi
Deri më 27 shtator, shteti ultra-konservator islamik u ka dhënë viza vetëm pelegrinëve myslimanë, punëtorëve të huaj dhe, së voni, spektatorëve në ngjarje sportive ose kulturore.

Tani, qytetarë nga 49 vende të botës kanë të drejtë për viza elektronike ose viza në mbërritje, përfshirë ata të Shteteve të Bashkuara, Australisë, disa vendeve evropiane, Malajzisë, Singaporit, Koresë së Jugut, Kinës dhe Kazakistanit.

Rekomandojmë
BELGIUM — Spanish Foreign Minister Josep Borrell gives a press conference to announced that he will be no longer Member of the European Parliament (MEP) at the European Parliament in Brussels, Belgium, 26 June 2019 (
Qëndrimi i Borrellit për Kosovën dhe dialogun me Serbinë
Qendra e Numërimit: Vazhdon pranimi i materialit zgjedhor
Qendra e Numërimit: Vazhdon pranimi i materialit zgjedhor

Artikulli paraprakOsmani dhe Popovski në punëtori për përpunimin e strategjisë Nacionale për parandalimin e korrupsionit dhe konfliktit të interesit
Artikulli tjetërZaev:Zgjedhje të parakohshme, vetëm 45 ditë para të rregulltave