“Shqipëria zhvillon sot zgjedhjet, si asnjë herë tjetër, që nga 1990 e gjysmë shekulli i komunizmit”, kështu e nis artikullin, BBC për situatën sot në vendin tonë.

>
Më tej në artikull shkruhet se kryeministri Edi Rama ka bërë fushatë të vështirë për zgjedhjet lokale, edhe pse kandidatët e tij socialistë nuk përballen me kandidatë.

Artikulli i plotë:

Opozita kryesore po bojkoton, por ka nxitur militantët të mbeten të qetë.

Presidenti Ilir Meta ka lëshuar një dekret për të shtyrë datën, por zoti Rama e ka hedhur poshtë atë dhe ka filluar lëvizjet për të fajësuar presidentin, njëherë një aleat.

Për muaj të tërë, opozita ka mbajtur protesta që kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit dhe zgjedhjet e të përgjithshme.

Ata akuzojnë Ramën për mashtrimin dhe korrupsionin e mëparshëm elektoral , që ky i fundit e mohon.

Çfarë po ndodh të dielën?

Votimi po vijon, me kritikët që e quajnë atë thjesht, jo zgjedhje duke pasur parasysh mungesën e konkurrencës.

Disa kryebashkiakë lokalë të opozitës kanë përdorur kompetencat e tyre për të ndaluar përdorimin e ndërtesave publike, siç janë shkollat, si vendvotime.

Mbështetësit e tyre janë përleshur me policinë dhe në disa raste kanë djegur fletët dhe kutitë e votimit.

Lulzim Basha, kreu i Partisë Demokratike më të madhe të opozitës, ka qenë nën presionin ndërkombëtar për të frenuar militantët. Në prag të votimit, ai u kërkoi mbështetësve të përmbahen nga dhuna.

Rama ka qenë i pamëshirshëm duke tallur atë, presidentin dhe gruan e presidentit, i cili tani drejton një nga partitë e opozitës.

Çfarë po shkakton kjo konfrontim?

Rama – në pushtet që nga viti 2013 – fitoi zgjedhjet e fundit parlamentare në 2017.

Në fillim të këtij viti, opozita pretendoi se votimi ishte “blerë”.

Gazeta gjermane Bild ka publikuar biseda telefonike të përgjuara që opozita thotë se provon akuzat e tyre. Z. Rama ka hedhur në gjyq në një gjykatë gjermane.

Çdo rezultat i sondazhit që nga zgjedhjet e vitit 1991 – i cili u zhvillua një vit pas rënies së komunizmit është kontestuar.

Këtë herë, megjithatë, opozita shqiptare mori hapin e pashembullt tën djegies së mandateve të tyre parlamentare në bllok.

Taktika e tyre duket se është dëmtuar. Ata kishin shpresuar të prishnin punën e parlamentit dhe të detyronin qeverinë të tërhiqej.

A ka ndonjë shpresë për pajtim?

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë ka vendosur vëzhgues të zgjedhjeve. Raporti i tyre fillestar nënvizon sfidat me të cilat ballafaqohen.

Krerët e Bashkimit Evropian po vlerësojnë nëse do të fillojnë negociatat e anëtarësimit. Një vendim që pritet në tetor mund të varet nga rezultati i asaj që do të ndodhë sot.

Nuk ka gjasa. Tradicionalisht, fituesit e zgjedhjeve në Shqipëri kanë miratuar një “qasje të fituesit-merr-të gjitha” dhe opozita shpesh ka parë protesta në rrugë të japë atë që diskursi parlamentar dështoi.