Terapia muzikore funksionon, por askush nuk është i sigurt se si.
Muzika është një gjë e fuqishme. Në fakt, ajo përbën bazën e një lloj terapie, të quajtur me vend “terapi muzikore”.

Ekzistojnë disa lloje të terapisë muzikore. Disa përfshijnë thjesht të dëgjojnë muzikë relaksuese ndërsa flasin. Të tjerët përfshijnë krijimin e muzikës me instrumente, të cilat mund të jenë veçanërisht efektive për ata që përpiqen të komunikojnë me gojë.

Një lloj, i njohur si Metoda Bonny e Imazheve të Drejtuara dhe Muzikës (GIM) synon të lehtësojë diskutimin. Terapisti luan muzikë dhe i kërkon klientit të përshkruajë imazhet që vijnë në mendje, transmeton Indeksonline.

“Muzika, e përdorur në mënyrë terapeutike, mund të përmirësojë mirëqenien dhe të trajtojë kushte, duke përfshirë ankthin, depresionin, autizmin dhe çmendurinë. Terapistët muzikorë u është dashur të mbështeten në përgjigjen e pacientit për të gjykuar nëse kjo po funksionon, por duke përdorur hiperskansimin mund të shohim saktësisht se çfarë po ndodh në trurin e pacientit “, thotë Prof. Fachner.

Artikulli paraprakTmerr në Teksas, rreth 20 të vrarë e 22 të plagosur
Artikulli tjetërKënga e Ariana Grande për një ditë merr 20 milionë klikime në Youtube