Depresioni gjatë dimrit është individual, pasi te dikush ndikon më shumë dhe te dikush më pak.
Moti i ftohtë dhe ditë më të shkurtra me pak shkëlqim shumë shpesh ndikojnë në disponimin tonë, por kjo nuk është e pazakontë që gjatë kësaj stine të vuajmë nga depresioni dimëror, transmeton KosovaPress.

Njerëzit e ndjeshëm janë më të prirë ndaj depresionit dimëror, por vetëm ata kanë simptoma më të theksuara si lodhje, rraskapitje, humor të keq, apati, mungesë energjie, vështirësi gjumi dhe marrëdhënie jo të mira shoqërore. Përveç kësaj, dimri mund të ndikojë në imunitetin dhe të na sjellë ftohjet dhe gripin.

Qëndroni në ajër të pastër
Ditët më të shkurtra dhe më pak rreze dielli mund të shkaktojnë mangësi të vitaminës D, e cila mund të çojë në lodhje, përgjumje dhe ndryshim të disponimit. Gjatë ditëve të ftohta dhe të zymta, mos u mbyllni në katër mure, por dilni në ajër të pastër dhe sigurohuni në dritë të mjaftueshme.

Gjumë i mirë
Gjumi është koha për rigjenerim të organizmit. Aktivitetet e përditshme stresuese ose më pak stresuese kërkojnë shumë energji, që kërkon një gjumë të mirë dhe të shëndetshëm, sidomos kur ka depresion dimëror.

Rekomandohet që të mos hani ushqim me yndyrë dhe ushqime të rënda në mbrëmje. Është e rëndësishme të ajrosni dhomën përpara kohës së gjumit dhe të siguroheni se është errët. Gjithashtu, për net më të gjata në dimër, ato mund të çojnë në shumë orë gjumi, të cilat mund të rezultojnë me lodhje më të madhe.

Fruta dhe perime të freskëta
Nëse trupi është i dobët dhe i lodhur, ftohja ndikon edhe më shumë te ne. Për ta parandaluar këtë, shtesat e vitaminave mund të jenë të dobishme për trupin tonë. Frutat dhe perimet e freskëta janë aleatë të shkëlqyer në luftën kundër depresionit të dimrit.

Ushqimi i shëndetshëm jo vetëm që ndikon për vitalitetin, por gjithashtu ndihmon në detoksifikim. Gjatë dimrit, zakonisht hani ushqime të rënda dhe yndyrore që duhet të zëvendësohen gradualisht me ato të lehta dhe ushqyese.

Ushtrimet e rregullta
Për ta mposhtur depresionin e dimrit dhe pasojat e tij negative, rekomandohet ushtrimi i rregullt dhe aktiviteti fizik. Kjo stimulon sekretimin e endorfinës – hormon i lumturisë, e cila është thelbësore për një humor të mirë dhe një ndjenjë të lumturisë.

Aktiviteti fizik ndikon në qarkullimin, balancimin e hormoneve dhe metabolizmin. Çdo ditë një shëtitje e shkurtër prej 30 minutash ose më shumë është e mjaftueshme. Trupi do të marrë më shumë oksigjen, do të forcojë sistemin nervor dhe mekanizmin e mbrojtjes.

Çaje bimore
Nuk ka asgjë më të mirë se çajet aromatike bimore që përmirësojnë disponimin tonë. Konsumoni ata rregullisht për t’u ngrohur dhe çlodhur. Përveç relaksimit, disa çaje përshpejtojnë metabolizmin, gjë që ndihmon në luftën kundër depresionit të dimrit.

Artikulli paraprakGrabitje si në filma, fluturojnë 2.3 milionë euro
Artikulli tjetërViti 2018 i takoi Tayna-s: E dija që do të bëhesha e famshme një ditë!