Video tregon se në mënyrë drastike numri i asteroidëve të njohur pranë Tokës u rrit mes viteve 1999 dhe 2018.

NASA ka lëshuar një video e cila tregon të gjithë asteroidët që nga viti 1999 deri në 2018, raportoi space.com. Asteroidët në afërsi të tokës në këtë kontekst konsiderohen si shkëmbinj të thatë që i afrohen orbitës së Tokës rreth Diellit të paktën 50 milionë kilometra. Në vitin 1999, vetëm disa asteroidë të tillë njiheshin, transmeton lajmi.net.

Deri më tani, janë parë rreth 18,000 objekte pranë Tokës dhe ky numër përfshin kometat e njohura. Megjithatë, studiuesit dyshojnë se mund të ketë një total prej disa milion.

Lajmi i mirë është se NASA beson se e di rreth 95 për qind të objekteve potencialisht civilizuese.

Artikulli paraprakEngji po i bën konkurrencë të gjithave me stilin e saj, kaq bukur duket ajo sot me fustan vezullues
Artikulli tjetërNëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin