Sony dhe Samsung ka prezantuar në fillim të vitit sensorët 48-megapiksel dizajnuar për smartfonët, ndërsa u deshën 12 muaj përpara se telefonët me këtë sensor tu dilte “zëri.”

Huawei sapo prezantoi modelin View 20 i cili përdor sensorin Sony IMX586 me procesorin Kirin 980 dhe dizajnin e ri të kamerës selfie e shkëputur nga korniza e telefonit.

Huawei Nova 4 gjithashtu pritet të sjellë të njëjtën kamër kur të prezantohet këtë javë.

View 20 vjen për të pasur View 10, një telefon të rangut të mesëm ndërsa detajet e plota të telefonit nuk do të zbulohen deri në Janar.

Xiaomi gjithashtu po përgatitet të lançojë një telefon me kamër 48-megapiksel. Madje kompania ka postuar në uebi një foto të lentes.

Samsung dhe Sony gjithashtu ka nisur një luftë verbale ku të dy kompanitë thonë se sensorët kanë kanë piksel 0.8µm. megjithatë këta sensorë janë më të mëdha sesa konkurrentët.
Dy rivalët shprehen se kamerat mund të prodhojnë imazhe 12-megapiksel me piksel të madhësisë 1.6µm duke kombinuar pikselët individualë.

Pixel 3 dhe iPhone XS kanë kamera 12-megapiksel me pikselë 1.4µm.

Telefonët me rezolucion të ngjashëm kanë ekzistuar në të kaluarën si Nokia 808 PureView dhe Lumia 1020 me kamera 41-megapiksel.