Një i dërguar i SHBA ka mbërritur në Tel Aviv për bisedime për përshkallëzim të dhunës ndërsa trazirat midis Izraelit dhe Palestinezëve vazhdojnë.

Hady Amr do të marrë pjesë në bisedime me zyrtarë izraelitë, palestinezë dhe OKB me shpresën për të rënë dakord për një armëpushim.

Mëngjesin e sotëm , Izraeli kreu sulme ajrore në Gaza dhe militantët palestinezë u përgjigjën duke qëlluar me raketa në Izrael.

Përplasjet e regjistruara gjatë pesë ditëve të fundit shënojnë  dhunën më të rëndë në rajon në vite.

Konflikti filloi të hënën dhe pasoi disa javë tensioni izraelito-palestinez në Jeruzalemin Lindor. Armiqësitë e shtuara arritën kulmin me përleshjet në një vend të shenjtë të nderuar nga myslimanët dhe hebrenjtë. Hamas – grupi militant islamik që sundon Gaza – filloi të lëshonte raketa pasi paralajmëroi Izraelin të tërhiqej nga vendi, duke shkaktuar sulme ajrore hakmarrëse.

Të paktën 133 njerëz janë vrarë në Gaza dhe tetë kanë vdekur në Izrael që nga fillimi i luftimeve.

Zyrtarët e ministrisë palestineze të shëndetësisë thanë se një sulm ajror izraelit mëngjesin e sotëm  vrau të paktën shtatë palestinezë, përfshirë gra dhe fëmijë, në një kamp refugjatësh në perëndim të qytetit të Gazës.

Militantët në Gaza u përgjigjën me raketa që synonin qytetin izraelit të Beersheba.

Të premten, përplasjet u përhapën në Bregun Perëndimor, me të paktën 10 Palestinezë të vrarë dhe qindra të plagosur.

Ardhja e Z. Amr vjen përpara një takimi të Këshillit të Sigurimit të KB të dielën. Ambasada e SHBA në Izrael tha se qëllimi i udhëtimit të tij ishte të “forconte nevojën për të punuar drejt një qetësie të qëndrueshme”.

Por thirrjet drejtuar udhëheqësve izraelitë dhe palestinezë deri më tani kanë dështuar të prodhojnë një marrëveshje armëpushimi.

Të enjten, ushtria izraelite vendosi  7,000 trupa  të ushtrisë dhe vendosi tanke afër kufirit të saj me Gaza. Ai tha se një ofensivë tokësore në Gaza ishte një nga opsionet që po merrej në konsideratë, por një vendim ende nuk ishte marrë.

Rreth 10,000 Palestinezë kanë lënë shtëpitë e tyre në Gaza që nga e hëna për shkak të konfliktit, sipas Kombeve të Bashkuara.

Artikulli paraprakArrestohen në flagrancë 2 persona në Vlorë, iu sekuestruan 2632 fara kanabisi. Dyshohet se i siguronin për…
Artikulli tjetërLukaku synon të ‘thyejë’ një statistikë negative ndaj Juventusit