Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tashmë gjendet në Bruksel ku pritet të takohet me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq.

Takimi do mbahet në vazhdën e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Thaçi këtë e ka bërë të ditur me anë të një postimi në Twitter, duke thënë se do të jetë një takim i vështirë me homologun e Serbisë, por është e domosdoshme për të arritur marrëveshjen përfundimtare dhe gjithëpërfshirëse ligjore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ai po ashtu bëri të ditur se vetëm kjo do të hapë perspektivën e BE-së për vendet tona dhe do të sigurojë anëtarësimin në Kombet e Bashkuara për Kosovën.