Gazeta prestigjioze britanike The Guardian sot shkruan për stuatën aktuale në Maqedoni dhe e cilëson si moment kyç për stabilitetin votimin e sotëm të deputetëve në Kuvend me çka do të vendoset për ndryshimet kushtetuese ose shpalljen e zgjedhjeve të parakohëshme parlamentare, transmeton Zhurnal.

Më poshtë një pjesë nga shkrimi i “The Guardian” për Maqedoninë:

Në votimin me pasoj ndaj stabilitetit të një ndër rajone më kontroverse në Europë, deputetët në Maqedoni duhet të vendosin nëse do të pranojnë ndryshim të emrit të këti shteti ballkanik.

Kryeministri i vendit Zoran Zaev, është i vendosur në luftën për të siguruar mbështetjen e nevojshme, por nuk dihet se si do të votojnë deputetët.

“Do të jenë vendimtare për të”, deklaroi Branko Gerovski, analist politik duke folur nga kryeqyteti i këti shteti të ish republikës jugosllave. Ose do të fiton shumicë prej 2/3 për ratifikimin e marrëveshjes së Prespës me Greqinë, ose do të shpallë zgjedhje të parakohëshme. Investimi nuk mund të jetë më i madh. Nëse deputetët të shtetit strategjik pajtohen me riemërimin në Maqedonia Veriore, ato afrohen me antarësimin në NATO dhe BE.

Tekstin e plotë të “The Guardian” mund ta lexoni KËTU

Artikulli paraprakMuki: Amnisti nuk do të ketë, Maqedonia do të jetë shtet euroatlantik
Artikulli tjetërMemedi, optimist për konsensusin në Parlament