Pesë të rinj të grupmoshës nga 14 në 16 vjeç, si dhe një nënë që shoqëronte të bijën, janë viktimat e një panikut që mbërtheu frekuentuesit e një diskoteke në Ankona të Italisë, duke bërë që të kërkonin arratinë duke shkelur mbi njëri-tjetrin.

Shkak i panikut gjatë një koncerti të reperit Sfera Ebbasta duket se është bërë përdorimi i një gazi lotsjellës. Mes të plagosurve, 7 janë shtruar në spital në gjendje kritike për jetën, madje raportohet të jenë në koma të induktuar.

Viktimat janë identifikuar si Asia Nasoni, 14 vjeç, dhe Daniele Pongetti, 16 vjeç, që të dy nga Senigallia; Benedetta Vitali, 15 vjeç nga Fano; Mattia Orlandi, 15 vjeç nga Frontone; Emma Fabini 14-vjeçare dhe Eleonora Girolimini, 39 vjeç, nënë e 4 fëmijëve nga Senigallia, mes të cilëve edhe 11-vjeçarja që shoqëronte por që fatmirësisht ka shpëtuar.

Të lënduarit janë transportuar me urgjencë në spitalet rajonale, Torrete, Senigallia dhe Jesi, me ata në gjendje më të rëndë në të parin. Hetuesit kanë nisur ndërkohë të vlerësojnë provat, qoftë për të përcaktuar më saktë dinamikën e tragjedisë, që të risjell në kujtesë ngjarjen e ndodhur në sheshin “San Carlo” të Torinos, qoftë edhe dyshimet mbi hipotezën se në mjedisin në fjalë ndodheshin më shumë persona nga sa mund të lejohej.

Po hetohet gjithashtu edhe dëshmia e një të pranishmi që ka thënë se dalja e emergjencës nuk funksiononte. Mes të lënduarve, teksa flitet për rreth 60 persona deri tani, 7 janë më të dëmtuarit që kanë përfunduar në spitalin e Ankonës. Bëhet fjalë për dy vajza dhe 5 djem, që të gjithë mes 14-20 vjeç. Disa prej tyre janë shtruar për shkak të traumave në kokë, për të cilët mjekët thonë se janë në gjendje “rreziku për jetën, por në gjendje të qëndrueshme”, e jo në përkeqësim.

Në disko ndërkohë është sekuestruar një pajisje që mbante gaz lotsjellës, por nuk dihet nëse është ajo që është përdorur kur u shkaktua paniku. Por hetimet nuk po ndihmohen nga telekamerat e munguara, qoftë në mjediset e brendshme, ashtu edhe jashtë lokalit të natës.

Dëshmitarë të incidentit thonë se gjithçka ka nisur pas një grindjeje mes të rinjve, e tregon edhe një video ku shihet një djalë që përdor sprajin në fjalë, ndaj një tjetër djali që ishte në sallë me të cilin mund të ketë debatuar. Bashkëshorti i gruas së vdekur thotë se nuk ka fjalë ta përshkruajë dhimbjen, me Eleonorën që ka lënë pas 4 fëmijë, ndërsa pretendon se salla ishte e tejmbushur me adoleshentë të dehur.