President Donald Trump speaks during a coronavirus task force briefing at the White House, Saturday, April 4, 2020, in Washington. From left, Dr. Anthony Fauci, director of the National Institute of Allergy and Infectious Diseases, Trump, Vice President Mike Pence and Dr. Deborah Birx, White House coronavirus response coordinator. (AP Photo/Patrick Semansky)

Presidenti I SHBA-ve Donals Trump u shpreh se 2 javët në vazhdim do jenë më të ashpërat në luftën kundër koronavirusit dhe do ketë shumë vdekje.

Në një konferencë ditën e sotme, Trump pasqyroi një pamje të zymtë të dy javëve të ardhshme, por shtoi se do të ketë më pak vdekje nëse ndërmerren hapa të caktuar lehtësues.

“Kjo do të jetë ndoshta java më e vështirë mes kësaj jave dhe javës tjetër, dhe do të ketë shumë vdekje, për fat të keq”, tha Trump.