Mandatory Credit: Photo by Pablo Martinez Monsivais/AP/Shutterstock (10341901g) President Donald Trump points to a member of the media to speak before boarding Marine One helicopter on the South Lawn of the White House in Washington, for the short flight to nearby Andrews Air Force Base, Md Trump, Washington, USA - 19 Jul 2019

Grupi i ashtuquajtur Shtet Islamik, një ditë më parë emëroi liderin e ri të tyre, pasi konfirmoi vdekjen e udhëheqësit Abu Bakr al-Bagdadi.
ISIS njoftoi se shefi i ri i saj është emëruar Abu Ibrahim al-Hashimi al-Kurejshi.

Por, lidhur me këtë veprim të ri, së fundi ka reaguar Presidenti amerikan Donald Trump.
”ISIS ka një lider të ri. Ne e dimë saktësisht se kush ai është në të vërtetë!”, shprehet ai në facebook.

Ditë më parë vdekja e udhëheqësit të ISIS, Al-Bagdadi, u njoftua për herë të parë nga Presidenti amerikan Donald Trump, pas një sulmi gjatë natës nga forcat speciale amerikane në Barisha, një fshat në provincën veri-perëndimore të Sirisë, Idlib.
Donald Trump tha se Al Bagdad vrau veten, duke shpërthyer bombat që mbante në një jelek, duke lënë të vrarë dhe tre fëmijët e tij.

Artikulli paraprakXholev: Është i nevojshëm veting në gjyqësi
Artikulli tjetërPërforcohet mbikëqyrja ndaj ndotësve potencialë