Presidenti amerikan Donald Trump ka përgëzuar Presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan për fitore.

Gjatë një bisede telefonike, të dy udhëheqësit kanë rënë dakord që të përmisojnë marrëdhëniet dypalëshe të mbrojtjes dhe të sigurisë.
Trump dhe Erdogan theksuan gjithashtu nevojën për të zbatuar një plan ekzistues në qytetin verior sirian të Manbij.

Të dy liderët do të takohen në Bruksel gjatë një samiti të NATO-s që pritet të mbahet me 11-12 korrik. Erdogan fitoi një mandat të ri pesëvjeçar në zgjedhjet presidenciale të Turqisë të dielën dhe ka siguruar fuqi të reja të thella nën një rishikim kushtetues.

Artikulli paraprakPacolli me urim për Shkupin
Artikulli tjetërNdeshjet që do të luhen sot në kampionatin botëror