Turqia po dërgon përforcime në kufirin e saj me Sirinë dhe ka dërguar 100 automjete duke përfshirë edhe kamioneta ushtarake, raportojnë mediat turke të dielën.

Ky aktivitet ushtarak vjen disa ditë pasi presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha se Turqia do të kryejë një operacion të planifikuar ushtarak mbi grupin e Mbrojtjes Popullore të Kurdëve (YPG) në Sirinë veriore, pas njoftimit të papritur të Shteteve të Bashkuara të për tërheqjen e trupave nga Siria.

Uashingtoni ka mbështetur për vite të tëra Forcat Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequr nga kurdët në luftën kundër Shtetit Islamik të Irakut dhe grupit të Levantit (ISIL, gjithashtu i njohur si ISIS) në Siri, si pjesë e një koalicioni ndërkombëtar të dominuar nga YPG.

Por të mërkurën, presidenti i SHBA-së, Donald Trump, tha se po urdhëronte një tërheqje të rreth 2000 trupave amerikane në Siri, sepse ISIL ishte mposhtur, një vlerësim ky shumë i kritikuar nga të tjerët.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se detajet ende nuk janë finalizuar, por po presin që forcat e vendit të jenë jashtë Sirisë deri në mes të janarit.