World Health Organization (WHO) Technical Lead Maria Van Kerkhove gestures as she speaks during a daily press briefing on COVID-19 virus at the WHO headquaters in Geneva on March 9, 2020. - The World Health Organization said on March 9, 2020 that more than 70 percent of those infected with the new coronavirus in China have recovered, adding that the country was "bringing its epidemic under control". (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP) (Photo by FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

Njerëzit të cilët nuk kanë simptoma të koronavirusit të ri rrallë e përhapin infeksionin, deklaroi epidemiologia e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Maria Van Kerkhove

“Bazuar në të dhënat që i kemi, duket se rrallë herë një person pa simptoma e transmeton (virusin) tek një person tjetër”, theksoi ajo.

Van Kerkhove vuri në dukje se OBSH merr raporte nga vende, që i ndjekin me detale kontaktet e të infektuarve, përfshirë rastet asimptomatike dhe ato vende nuk kanë zbuluar që transmetimi vazhdon me rastet e tilla.

Van Kerkhove tha që njerëzit që nuk kanë simptoma të Covid-19 shpesh zhvillojnë një formë të butë të sëmundjes, njoftoi CNN. Në të njëjtën kohë, ajo përsëriti se virusi përhapet përmes pikave, të cilat lëshohen kur dikush kollitet ose teshtin.

Artikulli paraprakNë Hjuston varroset George Floyd
Artikulli tjetërMPB: 975 persona kanë shkelur masat për mbrojtje nga koronavirusi