Olivier Dassault, deputet i partisë Republikanët dhe trashëgimtari miliarder i Dassault, vdiq sot në një aksident të helikopterit që ka ndodhur rreth orës 18:00 afër Deauville në veriperëndim të Francës.

Dassault ishte djali i të ndjerit Serge Dassault, një francez që drejtoi një nga kompanitë më të mëdha të mbrojtjes së qarkut.

Familja gjithashtu kontrollon Le Figaro, një gazetë kryesore konservatore në Francë.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka shkruar se vdekja e Olivier Dassault është një humbje e madhe për vendin.