Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, në seancën solemne të Kuvendit, të mbajtur në Kompleksin Monumental të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, në shënim të 140-vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, ka thënë se pa këtë Lidhje nuk do ta kishim 28 nëntorin e vitit 1912 dhe as lëvizjen kombëtare për çlirimin e Kosovës, e cila arriti kulminacionin historik me UÇK-në, çlirimin dhe shpalljen e pavarësisë në shkurtin 2008.

“Qershori është muaji i ngjarjeve të mëdha të historisë sonë kombëtare. Sot, në kryeqytetin historik të shqiptarëve, në Prizrenin e krenarisë tonë kombëtare, na ka bashkuar kujtimi për njërën prej këtyre ngjarjeve madhështore – Lidhja e Prizrenit. 140 vite më parë, në këtë vend ku qëndrojmë sot, u mblodhën përfaqësuesit e të gjithë trevave shqiptare”, tha më tej Veseli.

“Ne jemi gjenerata më fatlume, për faktin se po e bëjmë realitet ëndrrën e madhe të Rilindasëve tanë për ta parë kombin tonë pjesë të Evropës”, theksoi ai.

Ndryshe kryekuvendari Kadri Veseli e ka nisur seancën solemne për shënimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, me një minutë heshtje për legjendën e futbollit shqiptar, Fadil Vokrri, i cili ndërroi jetë mëngjesin e së shtunës.
“Sot Kosova ka ditë zie në nderim të njërit nga personalitetet më të shquara të sportit”, ka thënë Veseli.

Artikulli paraprakPesë mënyra të thjeshta për të mos djersitur tepër
Artikulli tjetërVritet shqiptari në Afrikë, plagoset kosovari