Sot pasdite VMRO-DPMNE-ja ka paralajmëruar protestë të re kundër politikave qeveritare. Sikurse edhe të mërkurën e kaluar, protesta fillon para shtabit të VMRO-DPMNE-së, ndërsa do të përfundoj para Qeverisë së RM-së.

Në protestën e kaluar kreu i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, kërkoi zgjedhje të parakohshme dhe iu bëri thirrje të gjithë qytetarëve që t’i bashkohen revolucionit të tyre.