Partia opozitare, VMRO-DPMNE, nuk merr pjesë në koordinimin e grupeve parlamentare me kreun e Kuvendit Talat Xhaferin. Burime nga kjo parti thonë se presin vendimin zyrtarë për referendum që më pas të ndërtojnë qëndrim.

Në koordinimin e brendshëm paraprak që kishin VMRO-DPMNE nuk kanë marr asnjë vendim.

Kuvendi nuk do të konvokojë seancë pas mos e thënë fjalën e fundit opozita.

Artikulli paraprakDerkoski: Do ta respektojmë Kushtetutën dhe ligjet për organizimin e Referendumit
Artikulli tjetërIniciativa për shpalljen e referendumit veçmë u nënshkrua nga LSDM, BDI dhe BESA