Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se “cirku” rreth helmimit të anëtarëve të Komisionit Zgjedhor të Kosovës në numërimin e votave nga Serbia shërbeu kundër liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

“Nëse e mbani mend, edhe sonte, disa analistë shqiptarë që pashë këtu thanë ‘çfarë duhet të bëni më parë,’ unë fola për këtë më parë. E gjithë kjo është bërë për të nxjerë Kurtin pa përvojë.” Vuçiç u shpjegoi gazetarëve kur u pyet që të komentojnë anulimin e votave nga Serbia qendrore.

Pas takimit me presidentin francez Emmanuel Macron, ai tha se ai do të insistonte ndërsa ishte gjallë për të thënë të vërtetën në mënyrë që bota të shihte gënjeshtrat në Prishtinë.

“Ai helmim u krijua kundër Kurtit. Ata bënë një lojë të brendshme. Dhe për të hequr ato 4000 deri në 5000 vota, ajo nuk do të ndikonte në Listën Serbe, e cila mori dhjetë vende të deputetëve. Nuk ishte Lista Serbe shënjestër, por duhej dëmtuar imazhin e Serbisë në botë për të ndryshuar figurën në parlament, sepse nëse hyn NISMA, numri i ulëseve të Kurtit do të zvogëlohet, dhe atëherë ato mund të kenë më shumë se Kurti në bllok me partinë e Isa Mustafës duke imponuar kandidatin e tyre për kryeministre Vlora Osmani “, shpjegoi ai, transmeton Klan Kosova.

Vuçiq tha se vallëzime të tilla aktualisht janë duke u zhvilluar dhe lojtarët nga bota po marrin pjesë në to, transmeton Klan Kosova.