Presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi sot se nuk i njeh kufijtë e një Kosove të pavarur sikur paraardhësit e tij dhe shtoi se për këtë ai ndryshon prej tyre.

“Kur iu u thoni atyre se ne përpiqemi të ruajmë diçka dhe gjithçka që mund të shpëtohet, mbi të gjitha, krerët e popullit tonë dhe për të ruajtur gjithçka që mundemi në Serbi, thonë ata. Ne duam të kemi atë që nuk kemi dhe atë që na kemi dhënë. Ne nuk do të kemi kufijtë në Jarinjë dhe Brnjak mes serbëve dhe serbëve, thonë ata, jo, jo, ju duhet të ndërroni kufijtë,” tha Vuçiq në Vranjë.

“Po, nuk i njoh kufijtë e një shteti të pavarur të Kosovës, siç bënë dhe ne ndryshojmë në përputhje me rrethanat. Këto janë politika të ndryshme, por politika jonë nuk është një politikë e pafajësisë dhe papërgjegjshmërisë”, shtoi ai.

Vuçiq tha se nevojitet paqe me shqiptarët e Kosovës dhe beson se është i mundshëm një kompromis, pasi nuk ka nevojë për konflikte në të ardhmen.

Artikulli paraprakOKB: Vrasja e Khashoggit është planifikuar dhe kryer nga zyrtarët sauditë
Artikulli tjetërZgjerohet “Lista e Zezë” e Ambasadës Amerikane në Tiranë