Granit Xhaka e ka pranuar se kishte qenë e dhimbshme të fishkëllehej nga tifozët e Arsenalit dhe i ka kritikuar tifozët për reagimet e “pakuptueshme” të tyre ndaj tij, në një intervistë të dhënë për mediumin zviceran Blick.

Mesfushori zviceran me origjinë shqiptare, të cilit së fundi iu mor shiriti i kapitenit, u spekulua për një largim nga Arsenali në janar, pas një përplasjeje me tifozët e klubit londinez, transmeton Gazeta Express.

Granit Xhaka nuk ka luajtur për “Topçinjtë” që kur i shau tifozët e klubit të vet në Emirates, përderisa ata po e fishkëllenin kur po zëvendësohej në ndeshjen kundër Crystal Palace, më 27 tetor.

Si po ndiheni pas çmendurisë së ditëve të fundit?

Mund të thoni që gjërat kanë qenë pak furishëm. Javën e kaluar në veçanti një përvojë emocionale shumë e veçantë për mua. Por unë jam duke shkuar shumë mirë përsëri, unë kam qenë duke stërvitur këtë javë dhe mezi pres detyrat e mia të ardhshme. Në klub dhe në ekipin kombëtar.

Le të ia nisim nga fillimi. Në barazimin 2-2 kundër Crystal Palace dy javë më parë, ju u vërshëllyet nga tifozët kur u zëvendësuat. A mund të përshkruani ndjenjat tuaja në fushë?

Kur numri i fanellës sime u ndez në panelin e zyrtarit të katërt dhe tifozët tanë vetë reaguan, kjo më goditi shumë dhe më shqetësoi vërtet. Ishte shumë lënduese dhe zhgënjyese. Unë nuk mund ta kuptoj, veçanërisht përhapjen e saj dhe armiqësinë ekstreme ndaj meje.

A ka njerëz që fillojnë të sulmojnë lojtarët e tyre?

Me sa mbaj mend, tifozët kanë qenë gjithmonë pjesë e sportit tim. Dhe që nga fillimi kam pasur shumë respekt për entuziazmin e tifozëve dhe vështirësitë që ata durojnë për të na mbështetur neve lojtarët. Kritika e tyre, kur është e drejtë, ju bën të rriteni si atlet. Dhe fuqia dhe energjia që ata bëjnë çdo atlet e duan edhe më shumë futbollin. Ndihem sikur jam pjesë e një familje të madhe futbolli. Por ju po përjetoni shumë armiqësi dhe futbolli juaj po rritet. Nuk dua të them që nuk mund të marr kritikë. Nëse skuadra dhe unë nuk luajmë mirë, duhet të dëgjojmë dhe të punojmë për të. Por fyerja dhe betimi ndaj kapitenit tuaj dëshiron të shkaktojë shqetësim dhe një atmosferë të keqe për ekipin për të cilin supozohet se jeni duke e mbështetur. Kjo nuk ka kuptim për mua dhe dobëson frymën e ekipit.

Pas lojës, është raportuar që lojtarët erdhën në shtëpinë tuaj për ta dhënë përkrahjen. A është e vërtetë?

Po, ka të drejtë. Disa nga shokët e mi të skuadrës erdhën për të më parë mua dhe unë mendova se ishte e shkëlqyeshme. Ata më inkurajojnë ta bëj atë. Tifozët e Arsenalit në të gjithë botën nuk e pëlqyen mënyrën se si tifozët ishin në stadium dhe e dënuan atë.

Ju publikuat një deklaratë pas incidentit. Në të, ju shkruani që keni abuzim serioz verbal. “Shpresoj që vajza juaj të marrë kancer”, e cila është një nga frazat e tmerrshme në mediat sociale.

Po, këto janë vetëm disa shembuj të vitriolit të derdhur mbi mua dhe familjen time. Por le ta pranojmë, po flasim për futbollin dhe një rol të kapitenit. E di që do të thotë bota në Londër. Dhe unë kam qenë njëqind për qind pas klubit dhe rolin tim si lojtar që kur erdha këtu. Jam krenar që po luaj për këtë klub të madh. Them më shumë se një rast. Por ne jemi në një pikë ku duhet të themi se nuk po heqim dorë. Gjatë gjithë jetës sime, unë gjithmonë kam paraqitur vlerat e lojës së ndershme, respektin dhe besnikërinë. Ajo që kam të bëj me këtë është, çfarë është anormale dhe e tepruar.

Ata hodhën më shumë abuzim verbal ndaj jush, të tilla si dëshirojmë që gruaja juaj të vdiste. Cilat ishin reagimet ndaj fjalëve në mesazhin tuaj?

Mora shumë reagime pozitive, veçanërisht nga skena sportive, si nga lojtarët, ashtu edhe nga trajnerët. Dhe kështu nga shumë tifozë të Arsenalit nga e gjithë bota. Kjo tregon se si është. Kjo është mirëpritur dhe kuptuar mirë nga komuniteti i futbollit. Jam shumë i kënaqur për këtë.

Duke parë mbrapa, si ka qenë koha juaj në Arsenal?

Për mua, duke parë mbrapa ka qenë shumë pozitive për një kohë të gjatë. Pas një fillimi të vështirë, unë luajta shumë dhe kalova shumë kohë në Arsenal. Familja ime dhe unë ndihemi shumë mirë në qytetin e Londrës. Ngjarjet e javës së fundit nuk ndryshojnë asgjë. Do të vazhdoj të qëndroj pozitiv, të jap gjithçka nga vetja dhe të dëshmoj që jam pjesë e rëndësishme e këtij ekipi të madh.

Kombëtarja sapo ka ardhur në kohën e duhur për të pastruar kokën.
Sinqerisht, për mua është gjithmonë koha e duhur për ekipin kombëtar (qesh). Më pëlqen të jem në fushë për Zvicrën dhe mezi pres dy ndeshjet e ardhshme kualifikuese.

Pra, nuk keni mbaruar ende me Arsenalin?

Ju mund të jeni i sigurt se do të vazhdoj të luftoj dhe ta vendos veten atje në çdo seancë trajnimi. Ndjej që jam gati.