Kryeministri Zoran Zaev sot ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të Austrisë, Sebastian Kurz.
Kurz e ka vërtetuar hapur mbështetjen e Republikës së Austrisë ndaj Maqedonisë për fillimin e bisedimeve me BE-në, si dhe gjithashtu ka shtuar se Maqedonia e meriton fillimin e bisedimeve me BE-në.

Ndërsa gjithashtu bëri thirrje që Këshilli Evropës të sjell vendim pozitiv për Maqedoninë si dhe ftoi qytetarët e Maqedonisë që të mbështesin marrëveshjen për Çështjen e Emrit në referendum.

Zaev tha se është e rëndësishme që të ndëgjojmë se si Qeveria e Austrisë dy ditë para Këshillit të ministrave të BE-së, mbështetë Maqedoninë për fillimin e bisedimeve me BE-në.

Artikulli paraprakGrubi: BDI-ja do të dorëzojë kërkesën për impiçment ndaj Ivanovit
Artikulli tjetërSamiti në Luksemburg, s’ka datë për fillimin e negociatave