Me çmimin e identitetit maqedonas dhe gjuhës maqedonase, nuk kemi nevojë për Bashkimin Evropian, sepse do të jemi pluhur i humbur nga era dhe kush do të hyjë në BE? Ne e kemi thënë atë deri më tani. Kështu, kemi arritur marrëveshje të mëdha, duke mbrojtur identitetin tonë kombëtar – gjuhën maqedonase dhe identitetin maqedonas. Për shkak se është e drejtë për vetëvendosje, është ndjenjë dhe nuk ka marrëveshje që bie dakord se si ndihemi dhe me çfarë gjuhe flasim. Dhe kjo është vlerë evropiane, tha kryeministri Zoran Zaev lidhur me mosmarrëveshjen me Bullgarinë dhe perspektivën evropiane të vendit.

Lidhur me mesazhet nga BE-ja dhe SHBA-ja, Zaev beson se ata janë miqtë dhe partnerët tanë strategjikë që janë këtu për të përpunuar punë krijuese dhe ide, për të ndarë me ne përvojën dhe të ngjashme, por, theksoi ai – është vendimi ynë dhe ne e sjellim atë.

Megjithëse Bullgaria do të shkojë përsëri në zgjedhje parlamentare, ai shpreson se ne ende mund të gjejmë zgjidhje me Qeverinë e përkohshme të vendosur nga presidenti Rumen Radev.

“Sepse ne sigurisht që presim që të jemi politikanë të përgjegjshëm me të cilët mund të ulemi dhe të gjejmë zgjidhje. Problemi është iracional dhe ne duhet të gjejmë një zgjidhje. Bullgaria është gjithashtu e interesuar që Maqedonia e Veriut të jetë anëtare e Bashkimit Evropian dhe të integrohet në organizata ndërkombëtare si në BE. Është në interes të popullit bullgar, jo vetëm të maqedonas. Nga ai aspekt, besoj se do ta gjejmë zgjidhjen”, theksoi Zaev.

Ai beson se zgjidhje me Bullgarinë duhet të arrihet në mënyrë evropiane të të menduarit dhe është i lumtur, tha ai, që Bullgaria “pranon dhe thotë se ata nuk kanë asnjë problem me realitetin e gjuhës maqedonase dhe popullit maqedonas”.

Ai theksoi se të dy palët, maqedone dhe bullgare, kanë pranuar që ne kemi dhe ndajmë një histori të përbashkët, pasi i gjithë Ballkani për shekuj, dhe e gjithë Evropa, tha ai, kanë histori të përbashkët.

Ai shtoi se popujt e të dy vendeve duan të bashkëpunojnë, dhe nuk duan të kenë arsye për grindje, dhe konfirmimi i kësaj është se në periudhën e kaluar bashkëpunimi i institucioneve të të gjitha niveleve është përmirësuar.

“Duke filluar nga Radio dhe Televizioni Maqedonas me Radio Televizionin Bullgar, MIA-n tonë me Agjencinë Bullgare të Informacionit, Këshillin ASHAM, por edhe aspekte të tjera – ne kemi më shumë se shtatë investime të reja bullgare në Maqedoninë e Veriut në gjashtë apo shtatë muajt e fundit”, shtoi Zaev.

Artikulli paraprakKrijuesi i Ethereum tashmë është një miliarder
Artikulli tjetërSezoni turistik, Rama: Asnjë kusht apo pengesë për këdo që vjen në Shqipëri