Kreu i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka ritheksuar se vendi po vazhdon me implementimin e Marrëveshjes së Prespës, ai me këtë rasti i bëri thirrje që këtë ta bëj edhe opozita e cila me mos respektimin e Marrëveshjes së Prespës po bën shkelje kushtetuese.

“Opozita nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës derisa është në opozitë, paramendoni se çfarë mund të ndodhë në rast se kthehen në pushtet. Duhet ta respektojmë dhe implementojmë deri në fund Marrëveshjen e Prespës”, tha Zaev duke shtuar se duhet të ruhen marrëveshjet.

Zaev u pyet edhe rreth një gjesti të pahijshëm që ditë më parë e bëri në Prilep para simpatizantëve të partisë së tij.

“Në rast se dikë kam ofenduar, vërtet i kërkoj falje, qëllimi imë ishte që të jem sa më real. Kërkoj falje nuk kisha qëllim të ofendoj dikë”.

Ndërkohë i pyetur rreth emrit të ministrit teknik, se vallë Shekerinska është një ndër emrat që përflitet? Zaev me përgjigje se është herët për të diskutuar për emrin e kryeministrit teknik.

“Është herët, ndoshta ndonjëri nga këto emra që përfolën, por mund të del e dhe një i tretë, është herët”, tha Zaev, i cili në ndërkohë përgënjeshtroi zërat për ftesë që Maqedonia pas mosmarrjes së datës për fillim të negociatave t’i bashkëngjitet “Bashkimit Euroazian”.

Artikulli paraprakDelegacion i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës në takim me kreun e KSHZ-së
Artikulli tjetërPromovohen produktet për zhvillimin e turizmit në Saraj dhe Matkë