Zëvendëspresidenti i SHBA-së Mike Pence ka dhënë detaje të reja në lidhje me operacionin ushtarak amerikan për vrasjen e liderit të Shtetit Islamik.

Pence tha se ai dhe presidenti Donald Trump mësuan të enjten pasdite se ekzistonte një “probabilitet i lartë” që Al Baghdadi do të ishte në strehën e tij në provincën siriane të Idlib, transmeton Associated Press.

Sipas tij, presidenti Trump kishte porositur komandantët që të hartonin opsione ushtarake dhe t’ia paraqisnin atij.

Ditën e shtunë në mëngjes, kreu i SHBA kishte marrë informacionet që mundësonin operacionin e aprovuar nga Trump.

Një zyrtar i lartë i inteligjencës irakiane tha sot se ndihmësi i Al Baghdadit në Irak u vra disa muaj më parë në perëndimin e vendit nga një sulm ajror të forcave amerikane, dhe se amerikanët kishin arrestuar gruan e tij dhe ia kishin dorëzuar autoriteteve irakiane, transmeton AP.

Zyrtari irakian tha se gruaja ishte bërë një burim kryesor informacioni mbi lëvizjen e udhëheqësve të Shtetit Islamik dhe se autoritetet irakiane ishin në gjendje të përcaktonin koordinatat e Al Baghdadit falë saj.

Një tjetër zyrtar irakian i sigurimit tha se irakianët kohët e fundit kishin arrestuar kushëririn e Al Baghdadit, i cili gjithashtu ndihmoi me informacione rreth lëvizjes së tij, transmeton kp.

Operacioni kundër Al Baghdadit përfshiu gjithashtu Turqinë dhe forcat kurde në Siri.

Trump tha sot se Al Baghdadi ishte vrarë në një operacion të ushtrisë amerikane gjatë natës së kaluar në provincën Idlib.

Al Baghdadi u bë i famshëm në vitin 2014 kur shpalli “kalifatin” në pjesë të mëdha të Irakut dhe Sirisë, ku vendosi një sundim brutal mbi afro 8 milionë njerëz dhe ishte përgjegjës për sulme të shumta terroriste në të gjithë botën.

Shtetet e Bashkuara shpallën të mposhtur “kalifatin” e Shtetit Islamik këtë vit

Artikulli paraprakSot dorëzohen 102 kallëzime ndaj serbëve që kryen krime në Kosovë
Artikulli tjetërNjihuni me shqiptarët që synojnë udhëheqjen e bashkive në SHBA