Wayne Rooney është emëruar trajner dhe ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2023 me Derby County.

Drejtori ekzekutiv i Derby County, Stephen Pearce konfirmoi lajmin për emërimin e përhershëm të Rooneyt në rolin e trajnerit.

“Ne jemi të kënaqur që konfirmojmë emërimin e Wayne Rooney si menaxherin tonë të ri. Ngritja e formës tonë dhe arritja e rezultateve pozitive nën menaxhimin e Wayne, veçanërisht fitoren 2-0 në shtëpi ndaj Swansea City dhe fitoren 4-0 në Birmingham City, na kanë mjaftuar të marrim vendimin”,tha ai.

“Gjatë këtij drejtimi të nëntë ndeshjesh nga ai, ne gjithashtu u përmirësuam në mënyrë dramatike në mbrojtje dhe regjistruam pesë ndeshje pa pësuar gol, ndërsa në repartin sulmues u bëmë edhe më efektivë dhe të pamëshirshëm. Këto fondacione kanë siguruar një platformë për klubin për t’u ndërtuar në gjysmën e dytë të sezonit nën drejtimin e Wayne”, tha Pearce.

“Kur mbërrita për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, unë u mahnita plotësisht nga potenciali i Derby County. Stadiumi, kampi stërvitor, cilësia e stafit që angazhohen dhe lojtarët e rinj që vijnë përmes dhe natyrisht baza e tifozëve që ka mbetur besnike dhe mbështetëse. Pavarësisht ofertave të tjera, unë e dija që instinktivisht Derby County ishte vendi i duhur për mua për mua”, deklaroi Wayne Rooney.